Nahodilá armáda – Obdivuhodný příběh československých legií. Připravte se na jeden z nejobdivuhodnějších příběhů historie, žádný výmysl, žádný klam. Více
Nahodilá armáda
Připravte se na jeden z nejobdivuhodnějších příběhů historie, žádný výmysl, žádný klam.
Uprostřed 1. Světové války a Ruské revoluce víc jak 70.000 českých, slovenských, rusínských dobrovolníků a válečných zajatců vytvořilo vojenskou sílu –základ budoucí československé armády - Československé legie. Stali se armádou po boku Dohodových spojenců dříve, než vzniknul stát, za který bojovali – Československá republika.
Zborov, Bachmač, Čeljabinsk, Transsibiřská magistrála, Vladivostok, carské zlato, sláva, čest, porážky, to vše je potkalo cestou zvanou ANABÁZE.
Poznejte tedy jejich cestu - cestu "Nahodilé armády", se kterou nikdo na začátku I. světové války nepočítal a neznal. Přesto si získali respekt, úctu a stali se základem samostatného státu jako armáda vítězů.
---------------------
Píše se červen 1914. Do Sarajeva přijíždí následník trůnu Rakousko-Uherské monarchie. Jede shlédnout vojenské manévry c. k. armády na výbušném Balkáně. Výbuchem bomby a výstřely z revolveru je ukončen jeho život po atentátu Gavrilem Principem.
O měsíc později, na základě tohoto atentátu jako záminky, vyhlašuje Rakousko-Uhersko válku Srbsku. Ohroženému Srbsku přichází na pomoc carské Rusko, Rakousko-Uhersko je podpořeno militaristickým Německem. Na stranu Srbska a Ruska přichází bojovat na západní frontě další členové Dohody – Francie a Velká Británie. Světová válka započala.
Miliony lidí budou zabity, miliony jich budou zraněny. Tento válečný konflikt poznamená celý svět. Rusko, Německo, Rakousko-Uhersko jako hlavní aktéři této války přestanou existovat ve svých původních podobách. Vzniknou nové státy, které doposud byly součástí daných říší. Polsko, Rumunsko, Maďarsko, Rakousko, Jugoslávské království. A také nový stát Čechů, Moravanů, Slezanů, Slováků, Rusínů s národnostními menšinami Němců, Maďarů a Poláků – vznikne Republika československá.
Myšlenka na vznik samostatného Československa se jen velmi obtížně prosazovala a jejím hlavním nositelem se stala Národní rada československá a především Tomáš G. Masaryk, Milan R. Štefánik a Edvard Beneš. Jejich úsilí a diplomatické snahy by se však neobešly bez reálné podpory jak politiků doma a v zahraničí, tak především armády – armády dobrovolníků z řad vystěhovalců, zajatců a všech dalších, kteří měli své sny a touhy nejen se vrátit domů, ale také se uplatnit nikoliv v rámci Rakouska-Uherska, ale v samostatném českém a slovenském státě. Armáda, která byla později nazývána československými legiemi ve Francii, Itálii a Rusku.
Dokument, jehož DVD se Vám dostává do rukou, není dílem historickým faktů v pravém smyslu. Je produktem amatérského bádání a netradičního pohledu především na československé legie v Rusku. Renomovaní historici byli poradci a lektory, ale celkové zpracování je dílem laiků, takových jako je většina z nás. Cílem dokumentu není historický výčet faktů, cílem je přimět člověka, který toto shlédne, aby si uvědomil svou spojitost s událostmi skoro před více jak sto lety. Tehdy se více jak 100 000 mužů zapojilo do boje za samostatnost tohoto národa. Bojovali, umírali, byli zraněni. Někteří lehce, někteří si následky nesli po celý život. Mnozí z nás míjíme denně pomníky a památníky, kde jsou jména rodáků z jednotlivých obcí, zahynuvších v I. světové válce. Jsou tam psáni společně, bez rozdílu jestli byl legionář nebo voják v rakouské uniformě. Mnozí tam mají své jméno, ale leží neznámo kde, ve Francii, Itálii, na Balkáně, nebo v prostorách od Ukrajiny přes Sibiř až po Vladivostok, někteří zemřeli cestou domů v USA nebo Japonsku, mnozí dokonce byli pohřbeni do moře z lodí, kterými se z Vladivostoku přepravovala „nahodilá“ armáda československých legií.
Dokument je úvodem do vlastní historie, relativně nedávné a přesto zapomenuté, úmyslně i časem. Nemůže nahradit historická fakta, může být ale začátkem jejich podrobnějšího studia, studia osudů vlastní rodiny, našich pradědů a příbuzných. Pokud Vás a Vaše žáky nebo Vaše blízké po shlédnutí přiměje k úvahám o své minulosti, mělo význam a smysl jej natočit a předvést. Ne jako oslava něčeho imaginárního, ale konkrétních příběhů lidí, kteří vytvořili „nahodilou“ armádu, jež dosáhla věhlasu a úcty a ke které se s hrdostí můžeme hlásit i dnes.
Region: | 2 |
Formát obrazu: | PAL |
Rok natočení: | 2012 |
Země: | ČR |
Zvuk CZ: | Dolby Digital 2.0 (Stereo) |
Jazyk orig.: | Česky |